Prima Pagina » Arhiva Medicala » dureri dentare

dureri dentare

Calpol

Compozitie: Tablete continand 500 mg paracetamol, sirop si suspensie orala continand 120 mg, respectiv 250 mg paracetamol pentru 5 ml. Actiune terapeutica: Paracetamolul are actiune analgezica si antipiretica, dar are numai slabe proprietati antiinflamatorii. Acest fapt poate fi explicat prin prezenta peroxizilor celulari la nivelul inflamatiei, care previn inhibarea ciclooxigenazei de catre paracetamol. In alte […]

Durerea de masea

Durerea de masea

Simptom Definitie: Durerea de masea (durerile dentare) este o durere puternica, continua, acuta, cu caracter pulsatil, sfredelitor, care apare datorita unei afectiuni dentare: carie, gingivita, dinti sensibili, fisuri dentare, pulpita. Cauze: Diverse afectiuni se gasesc la originea durerii dentare. Una dintre principalele cauze este caria dentara. In momentul in care bacteriile se strang in cavitatea […]

Europirin

Prospect Indicatii: Tratamentul simptomatic al febrei si al durerii in bolile infectioase, gripa, raceala comuna; nevralgii, mialgii, cefalee, dureri dentare (exceptand cazurile de dinainte sau dupa o interventie chirurgicala), lumbago, dureri musculare, dureri menstruale. Reumatism poliarticular acut, poliartrita reumatoida si alte boli reumatismale. Profilaxia trombozelor arteriale la nivelul coronarelor si vaselor cerebrale, combaterea tulburarilor provocate […]

Vidan

Prospect Compozitie: Un comprimat de Vidan contine acid mefenamic 500 mg. Excipienti q.s. Actiune terapeutica: Vidan contine ca substanta activa acidul mefenamic, care este un antiinflamator nesteroidian, analgezic si antipiretic din grupa acidului antranilic. Denumirea chimica: N-2,3-xyly-lanthranilic acid. Greutatea moleculara: 241,3. Formula chimica: C15H15NO2. Acidul mefenamic are proprietati antiinflamatorii, analgezice si antipiretice. Acidul mefenamic inhiba […]

Dentocalm

Prospect Compozitie 1 gram contine Benzocaina 60 mg si Eugenol 100 mg Actiune terapeutica Indeparteaza durerile dentare si gingivale. Unguentul Dentocalm contine doi compusi activi formulati specific pentru indepartarea rapida a durerii dentare sau durerii mucoasei bucale. Benzocaina, primul ingredient, este un anestezic de suprafata, eficient si neiritant, care este absorbit incet si determina o […]

Codamin

Codamin

Prospect Preparatul Codamin se prezinta sub forma de comprimate, fiecare comprimat contine: paracetamol – 300 mg fenacetina – 200 mg cafeina H2O – 25 mg codeina baza H2O – 15 mg Actiune terapeutica: Analgezic, antipiretic. Codeina are actiune analgezica, iar cafeina are efect stimulant psihomotor slab si proprietati antimigrenoase. Indicatii: Cefalee, dureri dentare, nevralgii, mialgii, […]

Ibuprofen

Ibuprofen

Prospect Compozitie: Preparatul Ibuprofen se prezinta sub forma de comprimate care contin: ibuprofen 200 mg. Excipienti q.s. Actiune terapeutica: Ibuprofen este un derivat al acidului fenilacetic si ca atare actioneaza ca antiinflamator, analgezic si antipiretic cu eficacitate asemanatoare acidului acetilsalicilic. Antiinflamator nesteroidian asemanator cu aspirina. Analgezic si antipiretic. Antiagregant plachetar. Indicatii: Artropatii inflamatorii cronice (artrita […]

Marcofen

Marcofen

Prospect Compozitie: O capsula contine ibuprofen 400 mg si excipienti: carbonat de calciu, talc, stearat de magneziu, dioxid de siliciu coloidal. Grupa farmacoterapeutica: Antiinflamatoare si antireumatice nesteroidiene, derivati de acid propionic. Indicatii: Tratamentul simptomatic al afectiunilor dureroase: cefalee, migrena (tratament si profilaxie), dureri dentare, dismenoree, dureri osteoarticulare si musculare (inclusiv tendinite, bursite, luxatii, entorse). Tratamentul […]

Cephyl

Cephyl

Prospect Compozitie: Belladonna 4 CH aa 0,0004 g, Iris versicolor 4 CH aa 0,0004 g, Nux vomica 4 CH aa 0,0004 g, Spigelia 4 CH aa 0,0004 g, Gelsemium 4 CH aa 0,0004 g, etenzamida 0,2 g, guaranina 0,040 g, acid acetilsalicilic 0,10 g. Excipienti q.s.p. 1 comprimat de 0,40 g. Actiune terapeutica: Formula Cephylului […]

Copirin

Prospect Compozitie: Un comprimat Copirin contine acid acetilsalicilic 400 mg si cafeina anhidra 32 mg si excipienti: amidon de porumb, lactoza, stearat de magneziu, talc, dioxid de siliciu coloidal. Indicatii: Copirin are o actiune analgezica rapida in migrene, cefalee, nevralgii, mialgii, sinuzite, dureri dentare si dupa extractii dentare, dismenoree, dureri musculare si entorse. Produce de […]