Prima Pagina » Arhiva Medicala » tratament stari febrile

tratament stari febrile

Antinevralgic

Antinevralgic

Prospect Compozitie: Comprimate Antinevralgic contin acid acetilsalicilic 250 mg, fenacetina 150 mg si cafeina 50 mg (benzi de celofan). Medicamentul are un pret de aproximativ 8 lei. Actiune: Analgezic si antipiretic prin acidul acetilsalicilic si fenacetina: stimulent psihomotor slab si antimigrenos prin cafeina. Indicatii: Cefalee, nevralgii, mialgii, dureri postoperatorii, stari febrile, gripa. Administrare: Cate un […]

Ephimigrin

Prospect Compozitie: Un comprimat contine 350 mg acid acetilsalicilic, 230 mg paracetamol, 20 mg cafeina anhidra si excipienti. Actiune: Este analgezic si antipiretic prin acidul acetilsalicilic si paracetamol;este stimulent psihomotor slab si antimigrenos prin cafeina. Actiunea analgezica se datoreaza unui mecanism central (talamic) si unui mecanism periferic (inhibitie a sintezei prostaglandinelor) a acidului acetilsalicilic si […]

Antigripal

Antigripal

Prospect Preparatul Antigripal se prezinta sub forma de comprimate care contin acid acetilsalicilic 200 mg, paracetamol 200 mg, cafeina 25 mg, fosfat de codeina 10 mg; flacon cu 20 comprimate. Actiune: Analgezic si antipiretic prin acid acetilsalicilic si paracetamol; analgezic prin codeina, stimulent psihomotor si antimigrenos prin cafeina. Indicatii: Cefalee, nevralgii, mialgii, stari febrile, gripa. […]

Algocalmin

Algocalmin

Prospect Algocalmin se prezinta sub forma de comprimate a 0,50 g natrium phenyl dimethylpyrazolonum methyl aminome-thansulfonicum. Solutie injectabila 50%, natrium phenyl dimethylpyrazolonum methyl aminome-thansulfonicum. Supozitoare pentru adulti: 1g natrium phenyl dimethylpyrazolonum methyl aminome-thansulfonicum, 1,53 g excipient. Supozitoare pentru copii: 0,30 g natrium phenyl dimethylpyrazolonum methyl aminome-thansulfonicum, 0,82 g excipient. Actiune terapeutica: Algocalminul este un analgezic […]