Prima Pagina » Medicamente » Medicamente C » Coldrex Hotrem Lemon

Coldrex Hotrem Lemon

Prospect

Compozitie:

Fiecare plic contine paracetamol 750 mg, clorhidrat de fenilefrina 10 mg, acid ascorbic 60 mg. Ambalajul contine 5 plicuri, fiecare plic continand 5 g pulbere.

Actiune:

Pulberile de Coldrex HotRem Lemon contin paracetamol- analgezic si antipiretic, clorhidrat de fenilefrina- decongestionant nazal (desfunda nasul si sinusurile, ajutandu-va sa respirati mai usor) si acid ascorbic- ingredient obisnuit al produselor folosite in gripe si raceli, care ajuta la inlocuirea eventualelor pierderi de vitamina C in primele stadii ale gripei si racelilor.

Indicatii:

Plicurile Coldrex HotRem Lemon produc ameliorarea simptomelor din gripe, guturaiuri si raceli. Aceste simptome includ: dureri de cap, frisoane, nevralgii si dureri difuze, nas congestionat si infundat, durerile de sinusuri si durerile de gat.

Administrare

Goliti continutul unui plic intr-o ceasca si umpleti cu apa foarte fierbinte. Agitati pana la dizolvare. Adulti si copii (in varsta de 12 ani si peste 12 ani): 1 plic la fiecare 4 ore. A nu se administra mai mult de 3 -4 plicuri in 24 de ore. A nu se administra copiilor sub varsta de 12 ani fara avizul medicului.
Daca simptomele persista, consultati medicul. A nu se depasi doza stabilita. In cazul depasirii dozei recomandate, consultati imediat medicul chiar daca nu va simtiti rau.

Contraindicatii:

A nu se administra concomitent cu alte produse care contin paracetamol. A nu se administra Coldrex HotRem Lemon daca sunteti alergic la paracetamol, clorhidrat de fenilefrina sau vitamina C; in cazul unor afectiuni hepatice sau renale grave; in caz de hipertiroidie, diabet sau daca sunteti sub tratament pentru hipertensiune arteriala sau afectiuni cardiace; daca luati antidepresive triciclice, medicamente beta-blocante; daca luati sau daca ati luat in ultimele doua saptamani inhibitori de monoaminoxidaza.

Precautii:

In cazul administrarii altor medicamente (metroclopramid, domperidon, colestiramina) consultati medicul inainte de a lua Coldrex HotRem Lemon. Daca sunteti insarcinata sau alaptati, consultati medicul inainte de a lua Coldrex HotRem Lemon.

Reactii adverse:

Efectele secundare ale paracetamolului sunt rare. Pot sa apara reactii alergice, de exemplu eruptii cutanate. Fenilefrina poate sa produca greturi, cefalee, mici cresteri ale tensiunii arteriale si foarte rar palpitatii. Aceste efecte sunt trecatoare. Consultati medicul in cazul oricaror efecte deosebite. Nu utilizati acest medicament dupa data expirarii indicata pe ambalaj. Nu lasati medicamentul la indemana copiilor.

Pret:

Coldrex Hotrem Lemon Plicuri 5 g, Pulbere, 10 bucati este disponibil in farmacii la un pret mediu de 12 lei.

Nu folositi informatiile din prezentul prospect, in scopul tratarii oricaror probleme de sanatate sau de inlocuire a medicamentelor, tratamentelor prescrise de persoanalul medical autorizat. Acest prospect reprezinta doar o sursa de informare si nu inlocuieste sfatul medicului. Pentru orice problema adresati-va medicului sau farmacistului de care apartineti.

Articole Similare:

Ultima actualizare: miercuri, 24 august, 2011, 10:48

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile necesare sunt marcate *