Prima Pagina » Medicamente » Medicamente C » Coldrex Nite Sirop

Coldrex Nite Sirop

Prospect

In special pe durata noptii, simptomele de gripa si raceala se acutizeaza, iar gradul de disconfort al bolnavului creste din cauza febrei, frisoanelor, durerilor de cap, durerilor in gat, nasului infundat, hipersecretiei nazale si tusei iritative.

Siropul Coldrex Nite, recent lansat in farmacii, este indicat pentru ameliorarea simptomatica a disconfortului cauzat de raceala si gripa datorita compozitiei sale: paracetamol 1000 mg (cu rol analgezic si antipiretic), clorhidrat de prometazina 20 mg (antihistaminic care usuca secretiile nazale si usureaza respiratia) si bromhidrat de dextrometorfan 15 mg (antitusiv care amelioreaza tusea uscata sau iritativa).

Compozitie:

Fiecare doza de 20 ml sirop contine Paracetamol 1000 mg, Prometazina clorhidrat 20 mg si Dextrometorfan clorhidrat 15 mg.

Indicatii:

Coldrex Nite este recomandat pentru calmarea simptomelor nocturne din raceli, gripe, guturaiuri- incluzand dureri de cap, frisoane, dureri difuze, dureri si usturimi de gat, secretii nazale abundente, tuse uscata si sacaitoare. Calmarea acestor simptome va ajuta sa aveti un somn linistit.

Mod de administrare:

Adulti (inclusiv varstnici) si copii mai mari de 12 ani: Se umple paharul dozator pana la nivelul de 20 ml (sau 4 linguri de 5 ml). Se administreaza exact inainte de culcare. Copii 6-12 ani: Se umple paharul dozator pana la nivelul de 10 ml (sau 2 linguri de 5 ml).Se administreaza exact inainte de culcare. Se administreaza o doza pe noapte. Daca simptomele persista, consultati medicul. Nu depasiti dozele recomandate. Daca ati depasit doza recomandata, consultati imediat medicul chiar daca nu va simtiti rau.

Contraindicatii:

Nu luati Coldrex Nite daca sunteti alergic la paracetamol, prometazina sau dextrometorfan, daca aveti afectiuni renale sau hepatice, daca luati (sau ati luat in ultimele 2 saptamani) antidepresive (incluzand inhibitorii de monoaminooxidaza) sau daca sunteti insarcinata. Nu luati Coldrex Nite in acelasi timp cu alte medicamente pentru raceala, produse decongestionante sau ce contin paracetamol, cu alcool.

Precautii:

Inainte de a lua Coldrex Nite consultati medicul: daca sunteti insarcinata sau alaptati; daca suferiti de astm sau alte afectiuni respiratorii, epilepsie, glaucom, retentie urinara, prostata, probleme cardiace; daca luati anticoagulante (de exemplu warfarina), medicamente ce produc somnolenta, senzatia de uscaciune a gurii sau incetosarea vederii; daca luati anxiolitice sau medicamente pentru a dormi. Consultati medicul sau farmacistul daca luati pe timpul zilei medicamente pentru raceala, deconges-tionante sau medicamente ce contin paracetamol. Coldrex Nite poate produce somnolenta. Daca sunteti afectat de somnolenta, nu conduceti si nu manevrati utilaje.

Reactii adverse:

Ocazional hipersensibilitate – eruptii cutanate, alte efecte alergice, sensibilitate la lumina soarelui. Rareori dificultati de miscare, uscaciune a gurii, incetosarea vederii, dezorientare, neliniste si ameteli, tulburari gastrointestinale sau dificultati la eliminarea urinii. Aceste efecte secundare sunt trecatoare. Nu lasati medicamentul la indemana copiilor.

Pret:

Coldrex Nite Sirop este disponibil in farmacii la un pret mediu de 20 lei.

Nu folositi informatiile din prezentul prospect, in scopul tratarii oricaror probleme de sanatate sau de inlocuire a medicamentelor, tratamentelor prescrise de persoanalul medical autorizat. Acest prospect reprezinta doar o sursa de informare si nu inlocuieste sfatul medicului. Pentru orice problema adresati-va medicului sau farmacistului de care apartineti.

Articole Similare:

Ultima actualizare: luni, 14 noiembrie, 2011, 17:43

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile necesare sunt marcate *